Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od roku do sześciu lat. Może zostać przedłużony na kolejny okres, w trakcie pełnienia służby, przez Dowódcę Jednostki Wojskowej – na wniosek lub za zgodą żołnierza OT.
Terytorialna służba wojskowa pełniona jest rotacyjnie lub dyspozycyjnie:
- rotacyjnie – pełniona w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę jednostki wojskowej dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy; może być pełniona także w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, zgodnie z rocznym wykazem sporządzonym przez dowódcę jednostki wojskowej, uzgodnionym z żołnierzem;
- dyspozycyjnie – pełniona poza jednostką wojskową; żołnierz pozostaje w gotowości do stawienia się do służby pełnionej rotacyjnie w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej; pełniąc TSW dyspozycyjnie, żołnierz jest zobowiązany kształcić się i doskonalić, w tym podnosić sprawność fizyczną w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań na stanowisku służbowym, a także utrzymywać stały kontakt z jednostką wojskową.
Stosunek służbowy terytorialnej służby wojskowej powstaje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do tej służby.
Wstępując w szeregi WOT ochotnik musi odbyć szkolenie:
• podstawowe – trwające 16 dni i kończące się złożeniem przysięgi wojskowej, przeznaczone dla osób bez przeszkolenia wojskowego;
• wyrównawcze – trwające 8 dni i przeznaczone dla żołnierzy rezerwy.