Wojskowa Komenda Uzupełnień w Toruniu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
07 października 2020
ŚWIĘTO ŻOŁNIERZA REZERWY

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 196/MON z dnia 28 listopada 2019 r. dzień 10 października został ustanowiony Świętem Żołnierza Rezerwy. Data obchodów tego święta nawiązuje do 10 października 1410 r. Tego dnia, pod Koronowem, razem z pospolitym ruszeniem stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły, aby podjąć walkę ze zbliżającym się najazdem krzyżackim. Oddziały polskie pod dowództwem Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego zmierzyły się ze znacznie silniejszym przeciwnikiem. Ostatecznie, w wyniku ciężkich walk, siły zakonu zostały pokonane. Dowódca armii krzyżackiej-  Michał Küchmeister von Sternberg - został wzięty do niewoli.

Bitwa zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego i była przykładem jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych w historii średniowiecznej Europy. Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

  W związku z ustanowieniem dnia 10 października Świętem Żołnierza Rezerwy Wojskowy Komendant Uzupełnień oraz żołnierze i pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Toruniu składają wszystkim żołnierzom rezerwy na administrowanym terenie serdeczne podziękowania oraz najlepsze życzenia.

Ten dzień jest hołdem dla wszystkich żołnierzy rezerwy, ich sumienności, zaangażowania oraz poświęcenia w pracy oraz służbie.

Dziękujemy za wkład w zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie, za dotychczasowe osiągnięcia oraz gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

Niech służba Polsce przynosi Wam codzienną satysfakcję
i poczucie spełnienia, a kolejne lata będą pełne dużych i małych sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.

 

generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Toruniu
Wały Gen. Sikorskiego 21
87-100 Toruń
tel. 261432330
fax. 261432365
wkutorun@ron.mil.pl

    
  • BIP